Lajsne za kuhinju - Kako odabrati i instalirati letvice?

Lajsne za kuhinju - Kako odabrati i instalirati letvice?

Lajsne za kuhinju imaju važnu funkciju zaštite kuhinjskih ormarića od vlage i prljavštine, najčešće mrvica i ostataka od hrane.

Prilikom kupnje nove kuhinje trebamo razmisliti i o lajsnama za radnu ploču. Njih će vam trgovac najčešće ponuditi bez ikakvog pitanja, ali mislimo da biste o tom malom detalju u vašoj kuhinji ipak trebali nešto i sami znati.

Funkcija lajsni za kuhinjske elemente

Zaštitna funkcija

Lajsne za kuhinju imaju važnu funkciju zaštite kuhinjskih ormarića od vlage i prljavštine, najčešće mrvica od hrane. Moderni kuhinjski elementi su kompaktni i montirani na način da ih nije uopće moguće pomicati i redovito čistiti ispod i iza njih.
Zato nam je potrebna kuhinjska lajsna da napravi svojevrsnu zaštitnu brtvu koja priječi prljavštini da odlazi iza ormarića. Osim ostataka hrane možda još veći problem je voda ili neka druga tekućina koja bi se zavukla iza kuhinje. Tada je opasnost od pojave plijesni i postupnog propadanja materijala od kojeg su napravljeni korpusi kuhinje (iverica) vrlo velika. Moramo voditi računa da se kuhinja mijenja možda jednom ili dvaput tijekom života, pa zamislite što se sve može naći iza nje tijekom 10 - 15 godina korištenja jer je taj dio kuhinje najmanje dostupan za održavanje i čišćenje.

Dekorativna funkcija

Drugo, kuhinjske letvice imaju i dekorativnu ulogu da spoj radne površine za zidom, najčešće pločicama, izgleda skladna cjelina. U tom smislu letvice moraju izgledom i bojom biti usklađene s kuhinjskom radnom pločom.

Najčešće će se prilikom montaže nove kuhinje koristiti originalne lajsne u identičnoj boji radne ploče. Same lajsne se mogu oštetiti ili istrošiti brže od radnih ploča koje su vrlo otporne pa ih je potrebno povremeno zamijeniti. Tada se često koriste lajsne u neutralnim bojama, npr. bijeloj ili sivoj jer je nakon perioda od više godina teško pronaći lajsne prvobitnog dobavljača u originalnoj boji. Kuhinjske lajsne bi u dijelu koji se nalazi na radnoj ploči i zidu trebale biti minimalno široke 2,5 do 3 cm.

Materijali od kojih su izrađene lajsne su različiti i omogućuju da odaberete pravu opciju za vašu kuhinju. Svaki materijal ima niz svojih prednosti i mana. Najčešči materijali koji se koriste za izradu lajsni na radnim pločama su plastika i aluminij, rijetko inox.

 

 

Vrste kuhinjskih lajsni prema materijalu

Plastične lajsne za kuhinju

Plastične lajsne su cjenovno vrlo povoljne i lako se instaliraju. Mogu se proizvesti u identičnoj boji kao i ploče pa se vrlo često koriste prilikom montaže novih kuhinja.
Jedan od najočitijih nedostataka plastičnih lajsni je što nisu jako čvrste. No, morali bismo upotrijebiti zaista jaku silu da plastične lajsne probijemo ili slomimo, što je gotovo nemoguće prilikom redovnog korištenja. Plastične lajsne također na rubovima imaju gumene fleksibilne trake koje služe što boljem brtvljenju lajsni sa zidom i pločom.

Aluminijske lajsne za kuhinju

Aluminijske lajsne za kuhinju su izuzetno čvrste i dobro će obaviti zaštitnu funkciju. One su vrlo otporne na temperaturu koja je visoka u blizini štednjaka ili na vodu koje ima posebno mnogo oko sudopera.
Vizualno metalne letvice izgledaju vrlo moderno ukoliko ih koristimo u kuhinjama modernog minimalističkog dizajna. Uz kuhinje klasičnijeg izgleda možda nisu toliko kompatibilne. S druge strane, metalne letvice za radne ploče su podložne mehaničkim oštećenjima u vidu ogrebotina na površiti. To može izgledati nakon nekog vremena dosta ružno i neprivlačno.

 

 

Instalacija kuhinjskih lajsni

Instalacija lajsni za radne ploče je zapravo vrlo jednostavna, ako imate imalo iskustva s majstorskim poslovima ovo ćete i sami lako odraditi.

I plastične i aluminijske lajsne za radne ploče su gotovo uvijek dvodjelne. Donji dio – vodilica služi fiksiranju na radnu ploču, a gornji dio lajsne je ukrasni. Donji dio lajsne se montira uz pomoć vijaka odgovarajuće veličine. Ukoliko donja lajsna ima već na sebi rupice, potrebno je provjeriti koliko su velike da biste mogli kupiti ispravnu dimenziju vijaka. Ukoliko nema rupica montažu iver vijcima ćete raditi otprilike na svakih 30 - tak centimetara dužine po jedan. Lajsne je potrebno naravno prvo izrezati na potrebnu dužinu.

Prije postavljanja gornje lajsne u vodilicu preporuka je staviti jednu crtu silikona na donju i gornju stranu kako bi se dodatno spriječilo eventualno prodiranje vode iza lajsne.
Nakon što ste umetnuli gornju ukrasnu lajsnu u utor na donjoj, slijedi postavljanje gotovih kutnika. Ukoliko vaša kuhinja ima L ili U oblik tada ćete morati koristiti i unutrašnji kutnik, njega ćete morati postaviti u odgovarajući kut odmah zajedno s montažom donje lajsne.  Na kraju ćete postaviti i završne elemente u obliku desne i lijeve kapice. Na završne kapice stavite malo silikona ili ljepila da bolje drže i da ne mogu ispasti prilikom slučajnog udarca na njih.

Umjesto vijaka za montažu donjeg dijela lajsne naravno možete koristiti i montažno ljepilo, ali budite svjesni da je onda puno teže demontirati istu lajsnu u slučaju zamjene.

Često postavljena pitanja

1. Koja je funkcija kuhinjskih lajsni?

Kuhinjske lajsne imaju dvije osnovne funkcije: zaštitnu i dekorativnu. One štite kuhinjske ormariće od vlage, prljavštine i ostatka hrane, te sprječavaju prodor tekućina iza kuhinjskih elemenata. Također, lajsne služe kao estetski spoj između radne ploče i zida.

2. Koje su vrste kuhinjskih lajsni prema materijalu?

Najčešće vrste kuhinjskih lajsni su plastične i aluminijske. Plastične lajsne su cjenovno povoljne i lako se instaliraju, dok su aluminijske izuzetno čvrste i otporne na visoke temperature i vodu. Oba materijala imaju svoje prednosti i nedostatke.

3. Kako se instaliraju kuhinjske lajsne?

Postavljanje kuhinjskih lajsni je jednostavno ako imate malo iskustva s majstorskim poslovima. Lajsne su obično dvodijelne, donji dio služi za fiksiranje na radnu ploču, a gornji dio je ukrasni. Montaža se obavlja uz pomoć vijaka ili montažnog ljepila, ovisno o preferencijama.

4. Koje su prednosti i nedostatci plastičnih i aluminijskih kuhinjskih lajsni?

Plastične lajsne su izuzetno čvrste i teško se oštećuju, ali mogu biti manje kompatibilne s klasičnijim kuhinjskim dizajnom. Aluminijske lajsne su vrlo otporne, ali podložne mehaničkim oštećenjima poput ogrebotina.

5. Možemo li sami postaviti kuhinjske lajsne?

Da, postavljanje kuhinjskih lajsni možete obaviti sami ako imate određeno iskustvo u majstorskim poslovima. Potrebni su vam osnovni alati i malo spretnosti. Ukoliko niste sigurni, uvijek možete potražiti pomoć stručnjaka za ugradnju.